Rozhodnutí učiněno. Součástí našeho domu se nově stane fotovoltaická elektrárna. Podmínky pro získání dotací na soláry jsme splnili, může tak dojít k realizaci. Na první pohled to vypadá, že nás nyní čeká pořádná fuška. Opak je pravdou, montáž solárních panelů totiž žádným tvrdým oříškem není. Čím začít? Co vše si připravit v předstihu?
Autor článku: Tomáš Chmelař I 27. 03. 2023
Doba čtení 5 minut
Co v článku najdete:
- Co vše instalace fotovoltaiky obnáší?
- Důležitá je příprava, plánování a návrh
- Montáž fotovoltaiky na sedlovou střechu
- Montáž fotovoltaiky na plechovou střechu
- Fotovoltaické panely a plochá střecha
- Kdo může instalovat fotovoltaiku
„Jako první řeší zákazníci cenu. Samozřejmě, že máme šikovné kutily, kteří jsou schopni panely instalovat sami. Osobně ale zastáncem této cesty nejsem. Na trhu s fotovoltaickými elektrárnami máme spoustu odborných firem,“ říká odborník na solární energii Martin Mráček. „Zásadní pro výběr zhotovitele fotovoltaiky by měla být společnost s mnohaletými zkušenostmi, silným zázemím a spolehlivou technickou podporou,“ doplňuje člověk, který se ve fotovoltaickém prostředí pohybuje již řadu let.
„Samozřejmě, že máme šikovné kutily, kteří jsou schopni panely instalovat sami. Osobně ale zastáncem této cesty nejsem.“
Martin Mráček – odborník na fotovoltaiku
Co vše instalace fotovoltaiky obnáší?
„Je důležité hned na úvod říct, že instalace fotovoltaické elektrárny nevyžaduje velké stavební zásahy. Jediné, co budoucí majitel domácí elektrárny musí udělat, je příprava technické místnosti, do které firma nainstaluje střídač a baterie,“ připomíná Martin Mráček a přichází ještě s důležitou poznámkou: „Solární panely mají životnost zhruba třicet let a během této doby by na střeše měly nerušeně ležet. Proto je důležité, aby střecha domu byla v perfektním stavu před samotnou realizací.“ Pokud majitel domu plánuje opravu střechy, je vhodné ji provést před instalací solárů. Samozřejmostí je také očistit krytinu od mechů a lišejníků.
Důležitá je příprava, plánování a návrh
Nejdůležitější je najít vhodné místo pro instalaci panelů. „Základem je sluneční expozice a stín. Je třeba také spočítat výkon nového pomocníka, ten se získá na základě spotřeby elektrické energie. Je vhodné zamyslet se i nad investicemi do budoucna. Zda majitel fotovoltaiky plánuje pořízení elektromobilu, bazénu s vyhříváním či dalších elektro pomocníků na zahradu. Dalším velmi důležitým krokem je vyřízení potřebné dokumentace. Tento proces ale vyřizuje společnost, která instalaci provádí,“ dodává Martin Mráček.
Montáž fotovoltaiky na sedlovou střechu souvisí s typem střešní krytiny
„Montáž solárních panelů se dá zvládnout během dvou až pěti dnů, a to většinou bez nějakého zásadního vrtání nebo sekání do střešní krytiny. Samotný zákazník prakticky nedělá vůbec nic. Celý proces sleduje, komunikuje své dotazy s techniky,“ přibližuje Martin Mráček. Finální montáž se také odvíjí od toho, jakým druhem krytiny je střecha pokryta. „To je důležitý aspekt,“ upozorňuje Martin Mráček. Jestliže je střecha pokryta taškami, v místě montáže panelů je nutná jejich dočasná demontáž a vruty upevnit háky přímo do krovů nebo trámů. Následně do tašek vyhloubit prostor pro průchod háků a vrátit je zpět na místo. „Za mě ideální instalace. Uchycení s konstrukcí střechy je pevné a prakticky nezničitelné. Navíc se tak sníží počet kotvících bodů,“ říká Martin Mráček.
Montáž fotovoltaiky na plechovou střechu
Pokud je na domě střecha s plechovou krytinou, je vhodné použít takzvané držáky na falc. „Pozor, tady není možné vrtat díry přes střechu, aby nedošlo k narušení funkčnosti střechy. Někdo může namítnout, že držáky na falcovaný plech nenabízí pevné spojení. Tato teorie ale není pravdivá. Tím, že použijeme více držáků, získáme velkou odolnost celého kotvícího sytému,“ ujišťuje Martin Mráček.
Fotovoltaické panely a plochá střecha
Fotovoltaické panely jsou vhodné rovněž na ploché střechy. „V tomto případě jsou panely instalovány pomocí hliníkové konstrukce – ta má sklon 15 stupňů. Sklon je velmi důležitý. Nakloněné panely efektivněji zachytávají sluneční paprsky a pro panely mají také samočistící funkci, jelikož nečistoty spláchne dešťová voda,“ komentuje fotovoltaický specialista. Sklon panelů se v České republice doporučuje na 35 stupňů, ale tzv. „na patnáctku“ je to efektivnější, jelikož lze instalovat více panelů na menší plochu. „Na hliníkovou konstrukci jsou panely upevněny pomocí úchytů. Jeden rozdíl tu ale je – konstrukci je nutné zatížit betonovými bloky, obrubníky nebo dlaždicemi,“ podotýká Martin Mráček.
Střídač a baterie musí mít své zázemí
Panely jsou na střeše, nyní přichází na řadu další součást systému – elektronika. Jedná se o střídač a baterie. „Doporučuji vždy předem připravit ideálně technickou místnost, může ji ale suplovat garáž nebo sklep. I tady se ale musíme držet jasných kritérii,“ prozrazuje fotovoltaický specialista. Teplota v místnosti by se měla pohybovat ideálně v rozmezí 10 až 25 °C, v žádném případě nesmí klesnout k bodu mrazu. Místnost by měla být suchá s dobrou ventilací, aby se baterie nepřehřívaly. Baterie nesmí být umístěny v obytném prostoru kvůli požární bezpečnosti. „Kabely od solárních panelů jsou ve většině případů ukládány do lišt. Kabeláž lze vést i ve zdi, zde je ukládána do husích krků. Vše ovšem záleží na přání zákazníka,“ dodává Martin Mráček.
Kdo může instalovat fotovoltaiku
Cena instalace fotovoltaiky pro rodinný dům je nákladná, několika set tisícová záležitost. Nabízí se tedy realizace svépomocí. „Jak jsem již v úvodu řekl, osobně bych do této možnosti nešel. Má to totiž hned několik rizik,“ varuje Martin Mráček. „Kromě rizik, která vznikají v souvislosti s odbornou prací na střeše a elektroinstalací, při žádosti o dotaci je nutná instalace oprávněné osoby s příslušnou živností, vzděláním a kvalifikací. Proto raději nechte instalaci fotovoltaiky na odbornících. Přesně takovými disponuje Tipa SOLAR,“ konstatuje závěrem Martin Mráček.